QWERTY

mistrz klawiatury

QWERTY to układ klawiszy na klawiaturze, którego nazwa pochodzi od pierwszych liter na klawiaturze (począwszy od lewej strony). Układ ten jest także znany pod nazwą klawiatury programisty. Polskie znaki (ą, ę, ć, ż, ź, ó, ł, ń, ś) wprowadza się poprzez jednoczesne naciśnięcie klawisza Alt (ewentualnie AltGr) i odpowiedniej litery.

Pierwsze maszyny do pisania posiadały układ klawiszy zgodny z alfabetem. Układ ten okazał się jednak nieefektywny i niewygodny. W 1878 roku opracowano i opatentowano maszynę z nowym układem klawiatury (układem QWERTY). Jej twórcą był Christopher Latham Sholes - amerykański wynalazca i dziennikarz. Pomimo, że układ ten nie jest łatwy do zapamiętania a także utrudnia bezwzrokowe pisanie, stał się układem standardowym.

Alternatywą do klawiatury typu QWERTY jest układ opracowany przez Augusta Dvoraka. Układ ten miał zagwarantować maksymalną prędkość i efektywność pisania poprzez odciążenie lewej ręki a obciążenie ręki prawej większą liczbą znaków, ułożenie w pobliżu znaków występujących razem oraz ułożenie w dolnym rzędzie znaków najrzadziej używanych. Zaglądając do Księgi Rekordów Guinnessa przeczytamy, że najszybszą maszynistką świata jest Barbara Blackburn. Rekord pobiła właśnie na klawiaturze Dvoraka.

Nauka szybkiego pisania na klawiaturze oparta jest na układzie QWERTY, gdyż w Polsce jest on najbardziej popularny. Mistrz klawiatury online gwarantuje opanowanie umiejętności pisania w czternaście dni (zakres podstawowy). Szybkie pisanie jest możliwe na każdym typie klawiatury. To jednak, czy go opanujemy nie zależy od rodzaju klawiatury, lecz nas samych. Opanuj z nami bezwzrokowe pisanie, a może właśnie Twoje nazwisko zostanie zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa.